Feksadin adalah antihistamin

Untuk menghilangkan gejala reaksi alergi, pelbagai antihistamin diresepkan. Ubat Feksadin tergolong dalam kumpulan ini, berfungsi kerana bahan aktif fexofenadine, menyembuhkan dan mencegah bersin, pembengkakan mukosa hidung, lakrimasi. Dari arahan penggunaan ubat, anda dapat mengetahui tindakan farmakologinya, keserasian dengan ubat lain, kaedah pentadbirannya.

Apa itu Feksadin

Tablet alergi Fexadin atau Fexadin adalah antihistamin generasi ketiga untuk alergi. Ubat itu bukan milik hormon dan antibiotik. Ini adalah ubat generik untuk Telfast (Allegra) - ia mengandungi bahan aktif yang sama, tetapi mempunyai kos yang lebih rendah kerana bahan mentah mungkin tidak dibersihkan dari kotoran dengan baik. Ubat ini dihasilkan oleh syarikat farmaseutikal India Ranbaxu, ia bertindak dalam satu jam selama 2-12 jam.

kesan farmakologi

Komponen aktif Fexadine adalah fexofenadine, yang mekanisme kerjanya dikaitkan dengan penyekat reseptor H1-histamin. Bahan aktif tergolong dalam metabolit aktif terfenadine, oleh itu ia menstabilkan membran sel mast dan mengurangkan jumlah komponen aktif biologi yang dilepaskan, histamin. Sejam selepas mengambil pil, kesan anti-alergi berkembang di dalam badan, yang mencapai maksimum setelah enam jam dan berlangsung hingga satu hari.

Doktor menyatakan bahawa pesakit yang menerima fexofenadine tidak mengalami kesan sampingan antihistamin lain - sembelit, mulut kering, kardiotoksisitas tinggi, gangguan penglihatan, kenaikan berat badan. Bagi orang tua, dengan patologi buah pinggang dan hati, penyesuaian dos ubat tidak diperlukan. Ubat ini tidak meningkatkan kesan alkohol, minuman beralkohol dan ubat-ubatan yang menekan sistem saraf.

Bergantung pada dos adalah kesan yang diperoleh semasa mengambil 10-130 mg ubat. Fexofenadine dalam bentuk hidroklorida selepas pemberian oral diserap dari saluran gastrointestinal (GIT), mengikat protein plasma sebanyak 6-70% (dengan albumin, alpha1-glycoprotein), tidak menembusi penghalang darah-otak, 5% daripada dos mengalami metabolisme separa. Perkumuhan bahan adalah dua fasa, tempoh penarikan adalah 22-20 jam, masa perkumuhan meningkat dengan kegagalan buah pinggang dan dengan hemodialisis. Ubat ini dikeluarkan dalam hempedu dan air kencing..

  • Mengubati resdung
  • Bau masam pelepasan pada wanita
  • Cara membersihkan badan

Komposisi

Bergantung pada bentuk pelepasan ubat dan kepekatan bahan aktif, komposisi tablet berbeza:

Kepekatan fexofenadine, mg setiap 1 pc.

Air, magnesium stearat, pati pregelatinized, povidone, natrium croscarmellose, silikon dioksida koloid, selulosa mikrokristal

Komposisi selongsong filem

Pewarna merah jambu opadry, air, hypromellose, pewarna besi merah oksida, titanium dioksida, makrogol, hitam opacode, amonium hidroksida, shellac glazed dalam etanol, pewarna besi hitam oksida, isopropanol, propilena glikol, butil alkohol

Borang pelepasan

Dijual hanya terdapat tablet Fexadin, dilapisi filem dengan tanda yang dicetak dalam dakwat hitam. Ubat ini boleh didapati dalam 10 keping dalam lepuh, 1-2 lepuh ada di dalam bungkusan berserta arahan penggunaan. Dijual juga mungkin terdapat tablet yang tidak dibungkus dalam lepuh, tetapi dalam paket lepuh sebanyak 10 keping.

Petunjuk untuk digunakan

Fexadine 180 mg ditujukan untuk rawatan urtikaria idiopatik kronik, dan ubat dengan kepekatan 120 mg bertujuan untuk rawatan demam musiman dan rhinitis alergi. Petunjuk umum untuk penggunaan ubat:

  • rawatan alahan kronik atau bermusim, demam hay, disertai dengan bersin, gatal, batuk, kemerahan dan pembengkakan selaput lendir, rinitis, kulit gatal dan gatal-gatal;
  • batuk alahan;
  • alergi terhadap cahaya matahari, lichen merah jambu;
  • psoriasis eksudatif atau normal (untuk mengurangkan keradangan, eritema, gatal, mengelupas).

Arahan penggunaan

Ubat Feksadin diambil pada bila-bila masa sepanjang hari dalam dos yang ditetapkan oleh ahli alergi atau ahli terapi. Makan melambatkan tindakan ubat, jadi disarankan untuk mengambil tablet sebelum makan. Dosnya berbeza bergantung pada jenis penyakit:

Penyakit ini, ciri-ciri perjalanannya

Rinitis alergi bermusim yang tidak teruk

Tablet 120 mg sekali / sehari

Alergi yang kuat, urtikaria kronik

Tablet 180 mg sekali sehari

Dua minggu sebelum berbunga, 120 mg diambil (untuk menghilangkan manifestasi alahan pernafasan). Sekiranya tidak ada kesan, beralih ke pengambilan 180 mg sekali sehari. Doktor boleh menetapkan pil dua kali sehari.

Tablet diresepkan dari umur 12 tahun hingga remaja dan dewasa, dikeluarkan tanpa preskripsi doktor. Ubat itu harus disimpan di tempat kering pada suhu tidak melebihi 25 darjah selama tiga tahun. Tidak seperti beberapa antihistamin lain, Feksadin tidak mempengaruhi kepekatan perhatian, kelajuan reaksi psikomotor, fungsi keupayaan kerja, oleh itu ia dapat digunakan ketika memandu kenderaan dan mengendalikan mekanisme yang kompleks, tetapi setelah memeriksa reaksi individu.

  • Vitamin untuk mata: senarai dan ulasan
  • Cytomegalovirus - apakah itu, gejala dan rawatannya
  • Kuku kaki tumbuh - rawatan

Permohonan untuk kanak-kanak

Sehingga kini, tidak ada maklumat yang boleh dipercayai mengenai keselamatan dan keberkesanan penggunaan Feksadin pada kanak-kanak di bawah usia enam tahun. Doktor menetapkan ubat tersebut kepada remaja dari usia 12 tahun. Dos bergantung pada jenis penyakit: untuk rhinitis alergi dan demam, ubat ini boleh diresepkan kepada kanak-kanak berumur 6-12 tahun, tetapi pada dos 60 mg / hari. Sekiranya dalam masa 24 jam ubat tidak menunjukkan kesan, maka anda perlu berjumpa doktor untuk mendapatkan rawatan. Tempoh ubat adalah 7-10 hari, ubat tidak memberi kesan kumulatif.

Kesan sampingan

Sekiranya anda mengambil dos ubat yang lebih tinggi, keterukan kesan sampingan akan meningkat. Reaksi negatif penggunaan tablet Feksadin termasuk:

  • keletihan cepat, keletihan;
  • gangguan dyspeptik (mual, muntah, sakit perut, cirit-birit, sembelit);
  • senggugut;
  • reaksi hipersensitiviti (sesak nafas, angioedema, ruam kulit, urtikaria, gatal-gatal pada kulit);
  • insomnia, gangguan tidur, kegelisahan;
  • pening, mengantuk meningkat, sakit kepala;
  • sakit di jantung, dada, takikardia;
  • kepekaan fotosensitiviti (peningkatan kepekaan kulit terhadap cahaya matahari);
  • reaksi anaphylactic (bengkak tekak, kesukaran bernafas);
  • gangguan selera.

Berlebihan

Sekiranya mengambil Feksadin dosis yang lebih tinggi, diperlukan untuk membilas perut untuk membuang ubat yang tidak diserap, mengambil arang aktif. Doktor memberikan terapi simptomatik dan sokongan, hemodialisis tidak berkesan. Gejala overdosis ubat adalah:

  • sakit kepala, pening;
  • loya, rasa berat di perut;
  • mulut kering.

Kontraindikasi

Ubat Feksadin tidak boleh digunakan pada kanak-kanak di bawah usia enam tahun. Kontraindikasi lain ubat:

  • penyusuan (masuk ke dalam susu ibu, boleh memasuki badan bayi);
  • kehamilan (menembusi penghalang plasenta, boleh memberi kesan negatif terhadap perkembangan janin);
  • kegagalan buah pinggang kronik;
  • hipersensitiviti terhadap komponen komposisi.

Interaksi dadah

Terdapat tinjauan negatif terhadap pesakit yang secara serentak mengambil Fexadin dan ubat lain. Kemungkinan reaksi negatif dan berbahaya:

  1. Gabungan ubat dengan ketoconazole atau eritromisin menyebabkan peningkatan kepekatan fexofenadine sebanyak 2-3 kali. Ini disebabkan oleh peningkatan penyerapan pada saluran pencernaan, penurunan ekskresi empedu, penurunan yang signifikan dalam pengeluaran rembesan gastrik, dan kesan pada usus.
  2. Antasid berdasarkan ion aluminium atau magnesium mengurangkan ketersediaan bio fexofenadine, jadi sekurang-kurangnya dua jam harus berlalu antara antasid..
  3. Doktor tidak memerhatikan interaksi Feksadin dengan Omeprazole yang signifikan secara klinikal.
  4. Terungkap bahawa ubat tersebut tidak berinteraksi dengan ubat-ubatan, yang metabolisme terjadi di sistem hepatik..
  5. Tidak digabungkan untuk menggabungkan ubat dengan alkohol dan minuman yang mengandungi alkohol atau ubat-ubatan, tetapi Feksadin tidak meningkatkan kesan negatif etanol pada sistem saraf pusat.

Analog

Analog ubat asli Feksadin adalah Telfast (Allegra), dihasilkan dalam versi 120, 180 mg dan 30 mg untuk kanak-kanak. Pengganti ubat lain termasuk:

  • Fexofast adalah analog langsung ubat berdasarkan fexofenadine, ia adalah ubat asli;
  • Allerfex adalah antihistamin Rusia terhadap urtikaria dan demam dengan ramuan aktif yang sama, tetapi jarang dijual;
  • Gifast adalah ubat berdasarkan fexofenadine hidroklorida, tersedia dalam kepekatan 120 dan 180 mg;
  • Dinox - tablet berasaskan fexofenadine;
  • Fexofenadine adalah analog yang paling berpatutan, berdasarkan bahan aktif dengan nama yang sama;
  • Beksist-Sanovel adalah penyekat reseptor histamin, yang mengandungi bahan aktif yang sama dengan ubat yang dimaksudkan;
  • Rapido - kapsul terhadap rinitis alergi, tidak mempunyai kesan penenang;
  • Telfadin - tablet berasaskan fexofenadine.

Tablet boleh dipesan melalui katalog, dibeli di kedai dalam talian atau farmasi dengan kos yang dipengaruhi oleh bentuk pelepasan, kepekatan bahan aktif dan tahap margin perdagangan. Harga anggaran ubat dan analognya di Moscow:

Feksadin

Komposisi

1 tablet mengandungi 120 atau 180 mg bahan aktif fexofenadine hidroklorida.

Borang pelepasan

Terdapat dalam bentuk tablet.

kesan farmakologi

Ubat Alahan Antihistamin.

Farmakodinamik dan farmakokinetik

Bahan aktif adalah fexofenadine. Mekanisme tindakan bertujuan untuk menyekat reseptor H1-histamin. Bahan utama adalah metabolit aktif terfenadine. Ubat ini menstabilkan membran sel mast, mengurangkan jumlah histamin yang dilepaskan, komponen aktif secara biologi.

Kesan anti-alergi berkembang satu jam selepas ubat Feksadin memasuki badan. Kesan anti-alergi maksimum dicatatkan selepas 6 jam, jangka masa tindakan anti-alergi adalah sekitar satu hari.

Semasa mengambil fexofenadine, kesan sampingan yang biasa terjadi pada antihistamin tidak berkembang: sembelit, gangguan penganalisis visual, mulut kering, kesan kardiotoksik (perubahan selang QT pada kardiogram). Penggunaan jangka panjang tidak disertai dengan kenaikan berat badan.

Orang tua, pesakit dengan patologi sistem ginjal dan hepatik tidak perlu menyesuaikan dos ubat Feksadin.

Ubat ini tidak memperkuat kesan minuman yang mengandungi alkohol dan ubat-ubatan yang menekan sistem saraf.

Kesan bergantung pada dos dicatat semasa mengambil 10-130 mg.

Petunjuk untuk digunakan

Feksadine 180 mg disyorkan untuk urtikaria idiopatik kronik.

Untuk rawatan demam hay, rhinitis alergi bermusim, Feksadin 120 mg ditetapkan.

Kontraindikasi

Ubat ini tidak boleh digunakan sehingga usia enam tahun. Kontraindikasi pada penyusuan susu ibu, kehamilan, intoleransi fexofenadine.

Kesan sampingan

Penggunaan ubat Feksadin boleh menyebabkan keletihan, gangguan dyspeptik, senggugut, pening, peningkatan rasa mengantuk, sakit kepala, sakit dada, fotosensitif, reaksi anafilaksis, penyimpangan penganalisis rasa, takikardia.

Mengambil dos yang lebih tinggi menyebabkan peningkatan keparahan kesan sampingan ini, dan ketergantungan pada ubat terbentuk.

Arahan penggunaan Feksadin (Cara dan dos)

Menurut arahan penggunaan Feksadin, tablet diresepkan untuk kanak-kanak dari 12 tahun dan orang dewasa.

Untuk rinitis alergi bermusim, ambil 1 tablet 120 mg.

Untuk urtikaria idiopatik kronik, ambil 1 tablet 180 mg sekali sehari.

Berlebihan

Sekiranya berlaku overdosis, anda berasa pening, anda berasa mengantuk, kekeringan di mulut.

Terapi simptom digunakan. Hemodialisis tidak menunjukkan kesan.

Interaksi

Pentadbiran bersama ubat Fexadine dengan ketoconazole atau eritromisin disertai dengan peningkatan kepekatan fexofenadine sebanyak 2-3 kali. Kesan ini dijelaskan oleh peningkatan penyerapan pada saluran pencernaan, penurunan ekskresi hempedu, atau penurunan ketara dalam rembesan gastrointestinal..

Antasid yang mengandungi Al3 + atau Mg2 + mengurangkan ketersediaan bio fexofenadine. Selang masa yang disyorkan antara dos sekurang-kurangnya dua jam. Tidak ada interaksi klinikal fexofenadine dengan omeprazole yang signifikan.

Feksadin tidak berinteraksi dengan ubat-ubatan, metabolisme yang dijalankan dalam sistem hepatik.

Syarat penjualan

Terdapat di farmasi tanpa borang preskripsi.

Keadaan simpanan

Di tempat kering, di luar jangkauan kanak-kanak, pada suhu tidak melebihi 25 darjah Celsius.

Jangka hayat

Tidak lebih dari tiga tahun.

arahan khas

Tidak ada maklumat yang boleh dipercayai mengenai keselamatan ubat anti alergi Feksadin pada kanak-kanak di bawah umur 6 tahun..

Mengambil ubat tidak mempengaruhi tumpuan perhatian, melakukan kerja yang kompleks, mekanisme operasi, memandu kenderaan.

Feksadin

Arahan penggunaan

Beberapa fakta

Bahan utama tablet adalah fexofenadine. Penciptaan bahan perubatan ini telah berlangsung selama lebih dari satu tahun, dan pada tahun 1993 di Amerika Syarikat, kerja-kerja pembuatan sintesisnya selesai. Komponen ubat itu sempurna dan cepat menjadi popular di kalangan penduduk Amerika. Formulanya terdiri daripada tiga puluh dua molekul karbon, tiga puluh sembilan molekul hidrogen, satu molekul nitrogen dan empat molekul oksigen.

Feksadin adalah pembantu sejagat dalam memerangi alahan bermusim. Ia membantu menghilangkan tanda-tanda proses alergi (keradangan mukosa hidung, bengkak, bersin, kesesakan). Juga, ubat ini berkesan dalam rawatan alahan sepanjang tahun..

Sifat farmakologi

Fexadine adalah antihistamin (sekumpulan bahan ubat yang menyekat reseptor histamin, yang membawa kepada penghambatan aktiviti mereka dan penghapusan tanda-tanda alergi). Kesan utama tablet adalah untuk menekan alergen dalam sistem peredaran darah. Ubat ini menyekat reseptor H1, tetapi tidak menghalang keadaan sistem pusat (pesakit dapat melakukan kerja dengan peningkatan reaksi psikomotor). Ubat ini berkesan membuat sekatan reseptor amina biogenik dalam darah, selepas itu aktiviti mereka berkurang dan reaksi alergi dihapuskan. Mengurangkan pembengkakan membran mukus, kekejangan pada bronkus, gatal-gatal dan ruam vesikular. Sebagai tambahan kepada kesan antihistamin, ubat ini mempunyai kesan positif yang lain pada tubuh: ia mengembang lumen saluran darah, meningkatkan fungsi usus, meningkatkan rembesan gastrik, menurunkan kebolehtelapan vaskular, dan menormalkan tekanan darah dan degupan jantung. Ubat ini mula-mula melegakan gejala alahan, kemudian proses pertumbuhan semula badan bermula. Penindasan maksimum alergen dalam badan adalah sehingga lapan puluh peratus. Dalam rawatan penyakit musiman, ubat tersebut tidak berpengaruh pada saluran kalium; oleh itu, potensi membran negatif pada neuron tetap tidak berubah. Selepas pemberian oral, komponen ubat diserap dengan baik di dalam badan dan diedarkan ke sel yang diingini. Kelajuan maksimum adalah seratus lapan puluh minit (kurang dalam beberapa kes). Kepekatan maksimum adalah dua ratus delapan puluh sembilan nanogram per mililiter (semasa mengambil dos standard seratus dua puluh miligram ubat). Bahan aktif mengikat protein plasma, hubungannya hingga tujuh puluh peratus. Komponen aktif mengalami proses metabolik dalam jumlah yang sedikit dalam sistem hepatik. Ia masuk ke dalam air kencing dan najis. Pengeluaran berlaku selepas lima belas jam. Sepuluh peratus dikeluarkan dalam air kencing, dan selebihnya pada hempedu dan tinja. Individu yang mengalami gangguan fungsi ginjal tidak perlu menyesuaikan terapi. Ubat tersebut tidak menunjukkan kesan toksik pada jantung. Penerimaan antara bahan ubat yang berbeza adalah dari dua jam, maka bahan aktif melalui semua proses transformasi tanpa perubahan. Tablet tidak ketagihan; setelah penarikannya, kesan terapi berterusan untuk masa yang lama. Pada pesakit di bawah usia lapan belas tahun, keselamatan dan keberkesanan belum dipelajari, oleh itu, berjumpa dengan pakar pediatrik sebelum mengambil.

Komposisi dan bentuk pelepasan

Feksadin boleh didapati dalam bentuk tablet untuk pentadbiran lisan. Dos seratus dua puluh atau seratus lapan puluh miligram. Komposisi merangkumi bahan aktif fexofenadine. Dosnya sepadan dengan dos tablet. Tablet diletakkan dalam lepuh, sepuluh keping. Tablet dibungkus dengan arahan penggunaan.

Petunjuk untuk digunakan

Petunjuk Feksadin adalah rawatan keadaan alahan. Tablet berkesan menghilangkan alahan bermusim, yang menampakkan diri dalam bentuk keradangan mukosa hidung, kesesakan, peningkatan rembesan saluran hidung, bersin, bengkak dan gatal pada membran mukus. Yang ditunjukkan adalah ubat untuk rawatan alahan bermusim (debunga tumbuhan dan pokok renek).

Kesan sampingan

Kesan sampingan Feksadin: reaksi yang tidak diingini boleh berlaku pada hari pertama atau kemudian. Reaksi menampakkan diri dalam bentuk pening, sakit kepala, mual dan mengantuk. Pada beberapa pesakit, kemunculan insomnia dan peningkatan keletihan, mudah marah dan peningkatan agresif diperhatikan. Terdapat juga penampilan gatal-gatal, gatal-gatal atau kulit terbakar, sukar bernafas. Rawatan: pembatalan pil, lavage gastrik, pengambilan penawar. Terapi simptomatik paling baik dilakukan di bawah pengawasan perubatan.

Kontraindikasi

Kontraindikasi Feksadina: ubat tidak digalakkan untuk orang yang mempunyai intoleransi individu terhadap komponen individu. Ubat ini digunakan dengan berhati-hati pada orang dengan fungsi ginjal dan hati yang terganggu, pada pesakit usia persaraan, kerana kekurangan data kajian dalam kategori pesakit ini. Juga jangan gunakan atau gunakan di bawah pengawasan perubatan pada pesakit dengan penyakit jantung.

Permohonan semasa mengandung

Ubat ini boleh digunakan selama kehamilan, tetapi setelah berunding dengan doktor dan dengan syarat bahawa manfaat maksimum dari terapi melebihi potensi risiko untuk bayi dan ibu yang belum lahir. Semasa penyusuan, ubat tidak digunakan. Sekiranya terapi tidak dapat dielakkan, penyusuan susu ibu dihentikan sementara sehingga pemulihan.

Kaedah dan ciri aplikasi

Ubat itu diambil secara lisan. Dosnya adalah individu. Pesakit dewasa dan orang yang berumur lebih dari dua belas tahun ditetapkan temu janji sekali sehari. Tempoh kemasukan ditentukan oleh ahli alahan. Ubatnya boleh diminum bersama air. Makanan tidak mempengaruhi pengedaran dan ketersediaan bio ubat. Sekiranya terapi itu kompleks, maka selang waktu antara ubat-ubatan harus sekurang-kurangnya enam puluh minit. Semasa mengambil ubat, pada beberapa pesakit, reaksi psikomotor boleh berubah, oleh itu, orang yang memandu kereta perlu memeriksa reaksi individu terhadap pil tersebut..

Keserasian alkohol

Alkohol merangsang pengoksidaan di hati, jadi ubat tidak dapat digabungkan dengan etanol. Sekiranya minuman beralkohol diminum sehari sebelumnya, maka anda perlu berjumpa doktor untuk mengelakkan komplikasi penyakit.

Interaksi dengan ubat lain

Apabila diambil bersama dengan eritromisin, kepekatan plasma ubat meningkat tiga kali ganda. Bermakna yang mengandungi magnesium atau aluminium paling baik dikonsumsi pada masa yang berlainan dengan ubat (selang sekurang-kurangnya dua jam), bahan aktif tablet mengurangkan ketersediaan bio mereka. Ubat ini tidak digabungkan dengan omeprazole, dan ketoconazole menggandakan kepekatan ubat. Penyerap mempengaruhi penyerapan bahan aktif dalam saluran gastrousus. Tablet diambil secara berasingan dari kompleks vitamin.

Berlebihan

Sekiranya arahan Feksadin dilanggar, maka overdosis boleh berlaku dalam bentuk pening, kekeringan mukosa mulut, mengantuk, dan reaksi alergi. Sekiranya berlaku overdosis, anda perlu berjumpa doktor untuk langkah-langkah terapi (lavage gastrik, pengambilan penyerap dan penawar).

Analog

Analog Feksadin: Allerga dan Feksofast. Analog ini boleh didapati dalam bentuk tablet dan mempunyai kesan farmakologi yang serupa pada badan. Rundingan dengan ahli terapi diperlukan sebelum digunakan.

Syarat penjualan

Syarat penjualan Feksadin: tiada preskripsi.

Keadaan simpanan

Ubat itu mesti diletakkan di luar jangkauan kanak-kanak dengan suhu udara tidak lebih tinggi daripada dua puluh darjah. Tablet disimpan dalam bungkusan asalnya selama tiga tahun. Selepas jangka hayat tamat, ubat mesti dibuang.

Fexadin Fexadin

Kehamilan

Ubat ini boleh digunakan selama kehamilan, tetapi setelah berunding dengan doktor dan dengan syarat bahawa manfaat maksimum dari terapi melebihi potensi risiko untuk bayi dan ibu yang belum lahir. Semasa penyusuan, ubat tidak digunakan. Sekiranya terapi tidak dapat dielakkan, penyusuan susu ibu dihentikan sementara sehingga pemulihan.

dikontraindikasikan semasa kehamilan.

Interaksi dengan produk ubat lain: Dengan penggunaan gabungan Fexadine dengan eritromisin atau ketokonazol, kepekatan fexofenadine dalam plasma meningkat sebanyak 2-3 kali.

Tidak ada kesan yang signifikan untuk meningkatkan selang QT. Mengambil antasid yang mengandungi aluminium atau magnesium 15 minit sebelum mengambil fexofenadine menyebabkan penurunan ketersediaan bio yang terakhir (selang waktu pengambilannya sekurang-kurangnya 2 jam). Tidak berinteraksi dengan omeprazole.

Kontraindikasi semasa kehamilan dan penyusuan..

Sekiranya perlu menggunakan ubat semasa menyusui, masalah menghentikan penyusuan susu ibu harus diselesaikan.

Analog

Kami menyenaraikan beberapa analog Feksadin. Ini termasuk:

  • Gifast;
  • Bixist-sanovel;
  • Ralido;
  • Dinox;
  • Telfast;
  • Fexofast;
  • Allerfex.

Ubat-ubatan di atas adalah antihistamin generasi ketiga dan mempunyai kesan yang sama pada sistem imun pesakit..

Di farmasi, ubat seperti itu dijual tanpa resep dari ahli alahan.

Suhu maksimum penyimpanan Feksadin yang dibenarkan ialah 20 darjah. Ubat ini harus dijauhkan dari jangkauan kanak-kanak dan dilindungi dari cahaya matahari langsung..

Jangka hayat antihistamin ini adalah 2 tahun..

Kos anggaran pakej dengan tablet 120 g ialah 280 rubel dan 180 g - 410 rubel.

Bentuk dan komposisi pelepasan

Terdapat dalam tablet bersalut filem. Pakej ini mengandungi 10, 20 atau 100 tablet.

Tablet1 tab.
Fexofenadine hidroklorida120 mg
Eksipien: silikon dioksida koloid, PKS, magnesium stearat, natrium croscarmellose, povidone, pati praelatinisasi, air yang disucikan.
Komposisi shell: makrogol, oksida besi merah, titanium dioksida dan pewarna makanan.

Pakej ini mengandungi 1-2 lepuh dengan ubat dan arahan penggunaan.

Borang pelepasanKomposisiGambar
Tablet 120 mgBahan aktif:

  • air yang disucikan,
  • pati agar-agar,
  • natrium croscarmellose,
  • selulosa mikrokristal,
  • silikon dioksida koloid,
  • povidone,
  • magnesium stearat.
Bahagian belakang bungkusan

Penampilan tablet

Tablet 180 mgBahan aktif:

  • natrium croscarmellose,
  • pati agar-agar,
  • selulosa mikrokristal,
  • air yang disucikan,
  • silikon dioksida koloid,
  • povidone,
  • magnesium stearat,

10 tablet dalam jalur lepuh aluminium foil yang ditutup dengan filem polimer vinil klorida;

1 atau 2 lepuh dengan arahan penggunaan dalam kotak kadbod.

Feksadin boleh didapati dalam bentuk tablet untuk pentadbiran lisan. Dos seratus dua puluh atau seratus lapan puluh miligram. Komposisi merangkumi bahan aktif fexofenadine. Dosnya sepadan dengan dos tablet. Tablet diletakkan dalam lepuh, sepuluh keping. Tablet dibungkus dengan arahan penggunaan.

Interaksi dadah

Terdapat tinjauan negatif terhadap pesakit yang secara serentak mengambil Fexadin dan ubat lain. Kemungkinan reaksi negatif dan berbahaya:

  1. Gabungan ubat dengan ketoconazole atau eritromisin menyebabkan peningkatan kepekatan fexofenadine sebanyak 2-3 kali. Ini disebabkan oleh peningkatan penyerapan pada saluran pencernaan, penurunan ekskresi empedu, penurunan yang signifikan dalam pengeluaran rembesan gastrik, dan kesan pada usus.
  2. Antasid berdasarkan ion aluminium atau magnesium mengurangkan ketersediaan bio fexofenadine, jadi sekurang-kurangnya dua jam harus berlalu antara antasid..
  3. Doktor tidak memerhatikan interaksi Feksadin dengan Omeprazole yang signifikan secara klinikal.
  4. Terungkap bahawa ubat tersebut tidak berinteraksi dengan ubat-ubatan, yang metabolisme terjadi di sistem hepatik..
  5. Tidak digabungkan untuk menggabungkan ubat dengan alkohol dan minuman yang mengandungi alkohol atau ubat-ubatan, tetapi Feksadin tidak meningkatkan kesan negatif etanol pada sistem saraf pusat.

Overdosis Feksadin, kecemasan apa yang perlu dilakukan

Sekiranya berlaku overdosis, keracunan, segera panggil ambulans atau berjumpa doktor. Overdosis ubat-ubatan tertentu boleh menyebabkan risiko kesihatan dan kematian.

Catatan: Artikel ulasan ini mengenai penggunaan fexadine bukan pengganti petunjuk lengkap pengilang untuk ubat ini, hanya berfungsi untuk tujuan maklumat ringkas dan tidak boleh menjadi panduan tindakan yang pasti. Segala tindakan yang berkaitan dengan rawatan dan penggunaan ubat harus dilakukan hanya berdasarkan preskripsi doktor anda..

Kesan sampingan

Penggunaan Feksadin boleh menyebabkan kesan sampingan berikut:

  • pening;
  • loya;
  • mengantuk;
  • peningkatan keletihan;
  • insomnia;
  • sakit kepala;
  • kegelisahan;
  • muntah;
  • dispepsia;
  • sindrom keletihan mental.

Dengan penggunaan yang berpanjangan, reaksi alahan seperti itu dapat berkembang:

  • dyspnea;
  • gatal-gatal;
  • ruam;
  • bronkospasme;
  • angioedema.

Kesan sampingan Feksadin: reaksi yang tidak diingini boleh berlaku pada hari pertama atau kemudian. Reaksi menampakkan diri dalam bentuk pening, sakit kepala, mual dan mengantuk. Pada beberapa pesakit, kemunculan insomnia dan peningkatan keletihan, mudah marah dan peningkatan agresif diperhatikan.

Ubat ini mempunyai sedikit dan sedikit kesan sampingan. Walau bagaimanapun, mereka. Yang paling biasa di antaranya:

  • sakit kepala;
  • loya;
  • pening;
  • rasa berat di perut.
  • keletihan;
  • insomnia;
  • rasa gementar.

Sebilangan doktor menyedari alergi terhadap komponen lapisan filem ketika beralih dari Allegra (Telfast) ke Feksadin.

Juga, petunjuk menunjukkan bahawa Feksadin dapat mengurangkan reaksi psikomotor. Oleh itu, jika anda memandu pengangkutan atau bekerja di kemudahan berbahaya, anda harus cuba mengehadkan aktiviti anda atau menolak sepenuhnya untuk sementara waktu..

Kesan sampingan

Sekiranya anda mengambil dos ubat yang lebih tinggi, keterukan kesan sampingan akan meningkat. Reaksi negatif penggunaan tablet Feksadin termasuk:

  • keletihan cepat, keletihan;
  • gangguan dyspeptik (mual, muntah, sakit perut, cirit-birit, sembelit);
  • senggugut;
  • reaksi hipersensitiviti (sesak nafas, angioedema, ruam kulit, urtikaria, gatal-gatal pada kulit);
  • insomnia, gangguan tidur, kegelisahan;
  • pening, mengantuk meningkat, sakit kepala;
  • sakit di jantung, dada, takikardia;
  • kepekaan fotosensitiviti (peningkatan kepekaan kulit terhadap cahaya matahari);
  • reaksi anaphylactic (bengkak tekak, kesukaran bernafas);
  • gangguan selera.

Kaedah pentadbiran dan dos

Dos harian ubat untuk orang dewasa dan kanak-kanak dari 12 tahun:

  • dengan rhinitis - 120 mg;
  • dengan urtikaria - 180 mg;
  • untuk jenis manifestasi alahan lain, dosnya ditetapkan oleh doktor yang hadir secara individu.

Kanak-kanak berumur 6 hingga 12 tahun, rawatan dengan Feksadin harus dilakukan dengan berhati-hati. Dalam kes ini, dos harian tidak boleh melebihi 60 mg.

Tablet mesti diambil 1 kali sehari selepas makan dengan jumlah cecair yang mencukupi. Tidak digantikan untuk mengganti air biasa dengan teh, jus atau minuman lain, kerana ini boleh menimbulkan kemunculan kesan sampingan. Tempoh rawatan berbeza dari 7 hingga 10 hari.

Kontraindikasi dan interaksi Feksadin dengan ubat lain

Sebelum mengambil fexadine, beritahu doktor dan ahli farmasi anda jika anda alah kepada fexadine, ubat lain, atau mana-mana ramuan fexadine. Minta senarai ramuan ubat anda.

Beritahu doktor dan ahli farmasi anda apa ubat preskripsi dan ubat bebas, vitamin, makanan tambahan, dan produk herba yang anda ambil atau merancang untuk ambil. Pastikan untuk menyebut mana-mana ubat berikut: eritromisin, ketoconazole (nizoral). Doktor anda mungkin perlu mengubah dos ubat anda atau memerhatikan kesan sampingan dengan teliti.

Sekiranya anda mengambil antasid yang mengandungi aluminium atau magnesium (maalox dan lain-lain), gunakannya beberapa jam sebelum atau sesudah fexadine.

Beritahu doktor anda jika anda pernah atau pernah menghidap penyakit buah pinggang.

Beritahu doktor anda jika anda hamil, merancang untuk hamil, atau menyusu. Sekiranya anda hamil semasa mengambil fexadine, berjumpa dengan doktor anda.

Beberapa fakta

Bahan utama tablet adalah fexofenadine. Penciptaan bahan perubatan ini telah berlangsung selama lebih dari satu tahun, dan pada tahun 1993 di Amerika Syarikat, kerja-kerja pembuatan sintesisnya selesai. Komponen ubat itu sempurna dan cepat menjadi popular di kalangan penduduk Amerika. Formulanya terdiri daripada tiga puluh dua molekul karbon, tiga puluh sembilan molekul hidrogen, satu molekul nitrogen dan empat molekul oksigen.

Feksadin adalah pembantu sejagat dalam memerangi alahan bermusim. Ia membantu menghilangkan tanda-tanda proses alergi (keradangan mukosa hidung, bengkak, bersin, kesesakan). Juga, ubat ini berkesan dalam rawatan alahan sepanjang tahun..

Bentuk pelepasan, komposisi, pembungkusan

Tablet seberat 120 mg dengan lapisan filem berwarna merah jambu dan prasasti FXD 120 yang hampir tidak kelihatan.

Tablet seberat 180 mg juga ditutup dengan filem berwarna merah jambu dan mempunyai tulisan yang sama di salah satu sisi.

Ubatnya adalah antihistamin dan mempunyai kesan anti-alergi.

Penyekat reseptor histamin disebabkan oleh bahan yang disebut fexofenadine hidroklorida. Komponen ini tidak mempunyai kesan penenang..

Kesan antihistamin ubat akan dapat dilihat dalam satu jam selepas penggunaannya. Kesan maksimum akan dicapai setelah 6 jam dan dapat berterusan sepanjang hari. Toleransi mikroorganisma terhadap komponen ubat ini terbentuk 28 hari selepas pengambilan.

Apabila diambil secara lisan, dos 100 hingga 130 mg akan linear. 120 mg ubat cukup untuk kesan pengambilannya sehingga 24 jam.

Penerangan dan arahan untuk ubat Feksadin

Feksadin adalah ubat anti-alergi. Bahan aktif yang menentukan aktiviti ubat ini adalah fexofenadine. Sebatian ini menyekat reseptor H1-histamin, tetapi, pada masa yang sama, tidak mempunyai kesan hipnosis. Feksadin dapat melegakan fenomena alahan dalam sehari. Setelah sebulan mengambil ubat ini, keberkesanannya tidak berkurang..

Feksadin digunakan untuk:

  • Rinitis alahan;
  • Demam hay;
  • Gatal-gatal.

Bentuk pelepasan Feksadin - tablet dengan kepekatan bahan aktif yang berbeza - 120 dan 180 mg. Yang pertama diresepkan untuk rhinitis, dan yang kedua, seperti yang dibuktikan oleh arahan ubat, dengan manifestasi alahan pada kulit. Walau bagaimanapun, dalam setiap kes individu, adalah perlu untuk mengetahui pendapat doktor yang boleh menetapkan rejimen individu. Rawatan dengan Fexadine boleh mempengaruhi tahap kepekatan. Oleh itu, pertama anda perlu mengetahui kesan ubat ini pada badan, dan kemudian membuat keputusan mengenai kemungkinan atau kemustahilan hubungan dengan mekanisme berbahaya, memandu kereta, dan sebagainya..

Feksadin dikontraindikasikan dalam:

  • Kegagalan ginjal;
  • Kehamilan, penyusuan, di bawah umur dua belas tahun.

Kesan sampingan dan overdosis Feksadin

Tidak mungkin, tetapi mungkin, kesan buruk ubat ini terhadap kesihatan sistem saraf manusia. Dalam kes ini, sakit kepala, pening, kegelisahan, dan gangguan tidur berlaku. Pencernaan mungkin terganggu. Dengan intoleransi terhadap Feksadin, reaksi alergi dengan tahap keparahan yang berbeza-beza mungkin timbul.

Penggunaan dos Fexadine yang berlebihan akan menyebabkan rasa mengantuk, pening, mulut kering

Penting untuk mencuba membuang ubat berlebihan dari saluran gastrousus. Selanjutnya, terapi dijalankan berdasarkan gejala pesakit tertentu.

Interaksi dengan produk ubat lain

Kesan antihistamin berkembang dalam masa 1 jam setelah minum pil, mencapai maksimum setelah 6 jam dan berlangsung 24 jam.

Selepas 28 hari mengambil ubat, toleransi (ketagihan) terhadap ubat anti-alergi tidak berkembang.

Sehingga 80% daripada dos yang diterima dikeluarkan melalui usus dan hingga 10% melalui buah pinggang.

Semasa terapi, reaksi yang tidak diingini berikut mungkin berlaku:

  • sakit kepala, mengantuk, insomnia, pening;
  • keletihan;
  • loya;
  • dispepsia;
  • alahan, yang boleh nyata seperti kulit gatal dan ruam, angioedema, sesak nafas.

Sekiranya tindak balas alergi berlaku semasa terapi, perlu segera menghentikannya dan berjumpa doktor untuk memilih ubat lain.

Semasa mengambil antasid 15 minit sebelum mengambil fexofenadine, terdapat penurunan bioavailabiliti agen antiallergik. Oleh itu, selang waktu antara pengambilan ubat-ubatan kumpulan ini harus sekurang-kurangnya 2 jam..

Fexadine adalah antihistamin (sekumpulan bahan ubat yang menyekat reseptor histamin, yang membawa kepada penghambatan aktiviti mereka dan penghapusan tanda-tanda alergi). Tindakan utama tablet adalah untuk menekan alergen dalam sistem peredaran darah. Ubat ini menyekat reseptor H1, tetapi pada masa yang sama tidak menghalang keadaan sistem pusat (pesakit dapat melakukan kerja dengan peningkatan reaksi psikomotor).

ia mengembang lumen saluran darah, meningkatkan fungsi usus, meningkatkan rembesan gastrik, menurunkan kebolehtelapan vaskular, dan menormalkan tekanan darah dan degup jantung. Ubat ini mula-mula melegakan gejala alahan, kemudian proses pertumbuhan semula badan bermula. Penindasan maksimum alergen dalam badan adalah sehingga lapan puluh peratus.

Dalam rawatan penyakit musiman, ubat tersebut tidak berpengaruh pada saluran kalium; oleh itu, potensi membran negatif pada neuron tetap tidak berubah. Selepas pemberian oral, komponen ubat diserap dengan baik di dalam badan dan diedarkan ke sel yang diingini. Kelajuan maksimum adalah seratus lapan puluh minit (kurang dalam beberapa kes).

Ia masuk ke dalam air kencing dan najis. Pengeluaran berlaku selepas lima belas jam. Sepuluh peratus dikeluarkan dalam air kencing, dan selebihnya pada hempedu dan tinja. Individu yang mengalami gangguan fungsi ginjal tidak perlu menyesuaikan terapi. Ubat tersebut tidak menunjukkan kesan toksik pada jantung. Penerimaan antara bahan ubat yang berbeza adalah dari dua jam, maka komponen aktif melalui semua proses transformasi tanpa berubah.

Apabila diambil bersama dengan eritromisin, kepekatan plasma ubat meningkat tiga kali ganda. Bermakna yang mengandungi magnesium atau aluminium paling baik dikonsumsi pada masa yang berlainan dengan ubat (selang sekurang-kurangnya dua jam), bahan aktif tablet mengurangkan ketersediaan bio mereka. Ubat ini tidak digabungkan dengan omeprazole, dan ketoconazole menggandakan kepekatan ubat. Penyerap mempengaruhi penyerapan bahan aktif dalam saluran gastrousus. Tablet diambil secara berasingan dari kompleks vitamin.

Sakit kepala, mengantuk, mual, dispepsia, pening.

Jarang (kurang dari 1 kes setiap 1000 janji temu): merasa letih, insomnia, gugup, gangguan tidur.

Dalam beberapa kes: ruam kulit, urtikaria, pruritus, reaksi hipersensitiviti lain: angioedema, sesak nafas.

  • Tindakan Feksadin bertujuan untuk menyekat pembebasan histamin dan memberikan kesan anti-alergi.
  • Mempunyai tindakan anti-radang dan anti-alergi yang cepat.
  • Kesan terapeutik ubat ditunjukkan dalam 1 jam selepas pentadbiran dan berlangsung sekurang-kurangnya 20-24 jam.

Penerimaan antasid yang mengandungi magnesium dan aluminium bersama dengan fexofenadine mengurangkan ketersediaan bio yang terakhir. Selang masa yang disyorkan antara pengambilan ubat ini sekurang-kurangnya dua jam.

Farmakologi

Fexofenadine adalah perencat selektif reseptor histamin H1. Tindakan utama fexofenadine adalah untuk menstabilkan membran sel mast, yang seterusnya bertanggungjawab untuk pengeluaran dan pembebasan histamin dari mereka..

Ubat-ubatan yang mengandungi fexofenadine yang diperoleh secara sintetik mengganggu mekanisme perkembangan reaksi alergi dan menghilangkan manifestasi utamanya, yang merangkumi:

  • Gatal pada kulit dan membran mukus;
  • Bersin;
  • Rhinorrhea;
  • Kemerahan sklera dan konjunktiva mata, lakrimasi yang banyak;
  • Lepuh dan ruam pada badan;
  • Kekejangan bronkus.

Bahan ini tidak didapati mempunyai kesan adrenolitik, penenang dan antikolinergik pada tubuh manusia..

Didapati bahawa antihistamin ini tidak mempengaruhi fungsi kalsium dan kalium tubulus, tidak mengubah kerja miokardium.

Kajian yang dilakukan telah memungkinkan untuk membuktikan bahawa ketika mengambil Fexofenadine, pergerakan leukosit ke fokus dengan reaksi keradangan dihambat.

Di samping itu, penghasilan perantara keradangan utama pada sel epitel hidung, di bawah pengaruh gejala alergi berkembang, ditekan..

Ini adalah interleukin 6 dan 8, faktor perangsang koloni granulosit-makrofag.

Persediaan dengan fexofenadine tanpa sifat mutagenik, karsinogenik dan teratogenik.

Walau bagaimanapun, kajian pada tikus menunjukkan bahawa apabila dos yang melebihi 150 mg per kilogram berat badan atau lebih banyak digunakan, berat keturunan menurun dan jumlah kematian janin meningkat. Semakin tinggi dos yang digunakan, semakin besar risiko keturunan atau kematian yang tidak sihat.

Selepas pemberian ubat oral dengan fexofenadine, kesannya mula berkembang dalam masa satu jam dan mencapai maksimum pada jam ketiga. Kesan antihistamin berlangsung sekurang-kurangnya 12 jam.

Telah terbukti bahawa penggunaan bahan ini setiap hari selama sekurang-kurangnya 28 hari menyebabkan ketagihan, dan oleh itu ubat tersebut tidak digunakan dalam rejimen rawatan jangka panjang.

Setelah memasuki badan, agen tersebut diserap oleh badan sepenuhnya dan dalam masa sesingkat mungkin. Dalam plasma darah, kepekatan maksimum zat mencapai puncaknya setelah 2.6 jam.

Kira-kira 70% fexofenadine bertindak balas dengan protein plasma - albumin dan alpha1-glikoprotein.

Ubat ini tidak dapat melintasi penghalang darah-otak, tetapi memasuki susu ibu. Ia diekskresikan dalam air kencing dan tinja, waktu paruhnya mencapai 14.5 jam.

Semasa menemui pesakit yang mengalami alahan pada hemodialisis, perlu diingat bahawa waktu paruh meningkat dan kepekatan plasma meningkat.

Penggunaan Feksadin

Fexadine boleh didapati dalam bentuk tablet dan larutan (cecair) untuk pentadbiran lisan. Ubat ini biasanya diminum dengan air sekali atau dua kali sehari pada masa yang sama. Ikut arahan dalam arahan, atau minta maklumat lebih lanjut daripada doktor atau ahli farmasi anda. Ambil ubat seperti yang diarahkan dalam risalah. Jangan mengambil lebih kurang atau lebih kerap daripada yang ditetapkan oleh doktor anda.

Fexadine mengawal gejala rhinitis alergi bermusim dan urtikaria, tetapi tidak merawat keadaan itu sendiri. Terus mengambil fexadine walaupun anda berasa selesa.

Goncangkan larutan sebelum setiap penggunaan untuk mencampurkan ubat secara merata.

Arahan untuk penggunaan Feksadin

Skim individu dan berapa lama anda boleh mengambil Feksadin harus ditentukan oleh ahli alahan atau sekurang-kurangnya ahli terapi.

Ubat ini boleh diminum pada bila-bila masa sepanjang hari. Walau bagaimanapun, untuk menjawab soalan sama ada mengambil Feksadin sebelum atau sesudah makan - harus diingat bahawa pengambilan makanan melambatkan kesan ubat dengan purata 60 minit.

Untuk gejala yang lebih sengit dan jika tidak dibantu pada dos 120 mg.

Dengan pollinosis, penerimaan Feksadin bermula lebih awal, 2 minggu sebelum permulaan berbunga.

Mulakan dengan dos 120 mg (sesuai untuk rawatan alahan pernafasan).

Sekiranya tidak ada kesan, anda boleh beralih kepada dos 180 mg atau mencuba antihistamin dengan bahan aktif yang berbeza..

Mengambil ubat dalam dos yang meningkat (misalnya, 2 kali sehari) adalah eksklusif atas cadangan doktor yang menghadiri. Dos maksimum ubat yang disyorkan ialah 180 mg / hari.

Permohonan untuk kanak-kanak di bawah 12 tahun

Penyakit, gejalaCara memohon
Sekiranya alergi anda tidak teruk (rhinitis alergi bermusim).Dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun:
Dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun:
Demam Hay
GejalaArahan penggunaan
Rinitis alergi dan demam hayKanak-kanak dari 6 hingga 12 tahun:

Anda tidak boleh memberi ubat kepada anak tanpa preskripsi doktor..

Bagi kanak-kanak di bawah 6 tahun, mereka tidak boleh menggunakan ubat ini.

Sekiranya dalam sehari Feksadin tidak memberikan hasil, dan reaksi alergi tidak hilang, maka anda harus berhenti mengambil ubat dan menghubungi pakar yang akan membetulkan rawatan yang ditetapkan.

Berapa hari anda boleh minum Feksadin tanpa rehat?

Tempoh pengambilan ubat bergantung pada tahap keparahan penyakit dan ditentukan oleh doktor yang merawat. Rata-rata, kursus ini adalah 7-10 hari.

Feksadin tidak mempunyai kesan kumulatif.

Analog

Selain itu, terdapat sebilangan analognya yang dijual:

  1. Allerfex adalah analog lengkap ubat Feksadin. Ini adalah ubat domestik, yang terdapat dalam tablet 30, 120 dan 180 mg. Ejen anti-alahan boleh digunakan pada pesakit berusia lebih dari 6 tahun, kecuali wanita yang dalam keadaan bersalin dan menyusu.
  2. Dinox adalah analog lengkap ubat Feksadin. Ini adalah ubat India yang tersedia secara komersial dalam tablet 30 mg, 120 mg dan 180 mg. Anda boleh menetapkan ubat untuk kanak-kanak berumur lebih dari 6 tahun. Dinox dilarang untuk pesakit hamil dan menyusui.
  3. Claritin adalah pengganti Feksadin dalam kumpulan terapi. Ubat ini dihasilkan dalam bentuk sirap dan tablet. Ejen anti-alahan boleh digunakan pada pesakit berusia lebih dari 2 tahun. Ubat tersebut dibenarkan untuk diresepkan untuk wanita yang berada dalam kedudukan. Semasa terapi, anda harus menahan diri dari menyusu..
  4. Erius tergolong dalam kumpulan farmakologi Feksadin sebagai pengganti ubat. Ubat yang dijual adalah dalam bentuk tablet yang boleh diserap dan konvensional, sirap. Antihistamin boleh digunakan pada kanak-kanak lebih dari enam bulan. Erius dikontraindikasikan pada wanita hamil dan menyusui.

Analog Feksadin: Allerga dan Feksofast. Analog ini boleh didapati dalam bentuk tablet dan mempunyai kesan farmakologi yang serupa pada badan. Rundingan dengan ahli terapi diperlukan sebelum digunakan.

Analog mengikut kod ATX: Allegra, Gifast, Dinox, Telfast, Fexofast.

Jangan membuat keputusan untuk menukar ubat itu sendiri, berjumpa doktor.

Nama terpakai Fexofenadine

Nama dagang Fexofenadine mungkin berbeza dan bergantung pada negara asal ubat..

Nama dagang yang digunakanNama syarikatNegara
Allegra (Telfast)SanofiPerancis
FexofastMicrolabsIndia
FexofenSanovelTurki
FeksadinRunbaxiIndia

Nama kimia ubat dalam farmakologi: (±) -4-alpha, alpha-dimethylbenzeneacetic acid (dan dalam bentuk hidroklorida).

Nama dalam bahasa Latin ialah Fexofenadine. Menurut beberapa data, ubat itu tergolong dalam antihistamin generasi ketiga, walaupun beberapa ahli alahan mengklasifikasikan Fexofenadine sebagai ubat generasi kedua.

Ubat itu disesuaikan pada tahun 2009.

Analog ubat

Analog Feksadin adalah ubat dari kumpulan farmakologi yang sama, mempunyai komposisi yang sama atau serupa. Dadah serupa yang paling mahal adalah Allegra (buatan Perancis). Ubat mempunyai bentuk pelepasan yang sama dan bahan aktif aktif dalam komposisi. Kos ubat Allegra: 10 tablet 120 mg - 664 rubel, 10 tablet 180 mg - 994 rubel.

Analog Feksadin yang murah adalah tablet Fexofast. Kos sebungkus 10 keping 120 mg ialah 280 rubel. Ubat ini mempunyai komposisi, kesan sampingan, bentuk pelepasan yang serupa. Ulasan ubat ini juga positif..

kesan farmakologi

Komponen aktif Fexadine adalah fexofenadine, yang mekanisme kerjanya dikaitkan dengan penyekat reseptor H1-histamin. Bahan aktif tergolong dalam metabolit aktif terfenadine, oleh itu ia menstabilkan membran sel mast dan mengurangkan jumlah komponen aktif biologi yang dilepaskan, histamin. Sejam selepas mengambil pil, kesan anti-alergi berkembang di dalam badan, yang mencapai maksimum setelah enam jam dan berlangsung hingga satu hari.

Doktor menyatakan bahawa pesakit yang menerima fexofenadine tidak mengalami kesan sampingan antihistamin lain - sembelit, mulut kering, kardiotoksisitas tinggi, gangguan penglihatan, kenaikan berat badan. Bagi orang tua, dengan patologi buah pinggang dan hati, penyesuaian dos ubat tidak diperlukan. Ubat ini tidak meningkatkan kesan alkohol, minuman beralkohol dan ubat-ubatan yang menekan sistem saraf.

Bergantung pada dos adalah kesan yang diperoleh semasa mengambil 10-130 mg ubat. Fexofenadine dalam bentuk hidroklorida selepas pemberian oral diserap dari saluran gastrointestinal (GIT), mengikat protein plasma sebanyak 6-70% (dengan albumin, alpha1-glycoprotein), tidak menembusi penghalang darah-otak, 5% daripada dos mengalami metabolisme separa. Perkumuhan bahan adalah dua fasa, tempoh penarikan adalah 22-20 jam, masa perkumuhan meningkat dengan kegagalan buah pinggang dan dengan hemodialisis. Ubat ini dikeluarkan dalam hempedu dan air kencing..

Kesimpulannya

Ujian klinikal menunjukkan bahawa Fexofenadine dapat diterima dengan baik oleh pesakit. Kekerapan tindak balas buruk semasa mengambilnya tidak meningkat dengan peningkatan dos.

Kajian terperinci mengenai bahan tersebut tidak menunjukkan kesan kardiotoksik dan kesan terhadap reaksi psikomotor. Ujian klinikal juga mendapati bahawa ubat tersebut mula bertindak dengan cepat dalam kebanyakan kes, dan tidak memberi kesan sedatif..

Ahli alergi percaya bahawa ubat dengan fexofenadine dapat diresepkan dengan selamat kepada semua pesakit berusia lebih dari 12 tahun dengan gejala pollinosis dan urtikaria idiopatik. Ubat-ubatan ini melengkapkan rejimen rawatan anti-alergi dengan baik..

Namun, harus diingat bahawa selepas penggunaan berterusan selama 28 hari, ketagihan terhadap ubat mungkin berlaku..